Lot No.: 703
Zegar kominkowy, secesyjny
Francja, Paryż, firma Adolphe Mougin,
czynna przy Rue des Filles du Calvaire; pocz. XX w.
na 4 wolutowych nóżkach, w czterościennej obudowie o gruszkowatym zarysie, dekorowanej
reliefowo kwiatami słonecznika; od frontu pełnoplastyczna postać kobieca w fałdzistej szacie,
podtrzymująca uniesionymi ramionami tarczę zegara; tarcza emaliowana, z cyframi arabskimi,
obramiona złoconym, mosiężnym kimationem, osłonięta szklanymi, kolistymi drzwiczkami,
zwieńczona ażurem floralnym; mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin, chroniony
z tyłu okragłymi, mosiężnymi drzwiczkami z ażurem w formie rozety; na płycie mechanizmu znak
firmy w kole, z napisem: „AD. MOUGIN / DEUX MEDAILLES”;
stop metali brązowiony, patynowany, mosiądz, szkło; wys. 39 cm, szer. 25 cm, głęb. 17 cm;
Francja, Paryż, firma Adolphe Mougin, czynna przy Rue des Filles du Calvaire; pocz. XX w.