Lot No.: 806
Fajka z herbem Jelita
kość zwierzęca, metal; wys. 14 cm, szer. 9 cm.
Polska, XIX/XX w.
estymacja: 1 800 - 2 200 zł
Polska, XIX/XX w.
Główka fajki z kolankiem i metalową przykrywką. Od frontu główki płaskorzeźbiona para tarcz herbowych: z lewej herb Jelita, z prawej - herb żony (zapewne rodu austriackiego). Wyżej 9-perłowa korona hrabiowska i klejnot - kozioł. Oprawa z wieczkiem, na którym wyryta dedykacja, częściowo zatarta: „na / Pamiątkę / W…”.
Jest to zapewne przedmiot po rodzinie hrabiów Bielskich, Romerów lub Zamoyskich (w tych rodzinach były mariaże z austriackimi rodzinami).
2 000 zł