Lot No.: 610
Lampa porcelanowa z puttami
personifikacjami 4 pór roku, klosz tekstylny; porcelana; wys. 63 cm;
Niemcy - Miśnia lub naśladownictwo - Drezno?, XIX/XX w.
estymacja: 7 600 - 9 000 zł
personifikacjami 4 pór roku, klosz tekstylny;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; zelektryfikowana, ślady reperacji;
abażur z beżowej tkaniny na stelażu drucianym; wys. 63 cm (z kloszem), średnica podstawy 18 cm;
sygn.: kobaltem w szkliwie skrzyżowane miecze.
Trzon lampy w formie pędu osadzonego na skalistej, kolistej postawie, z dekoracją plastyczną rocaillami, kwiatami i liściastymi wolutami. Wokół podstawy na dwu poziomach grupy półnagich puttów symbolizujące pory roku: putto w pelisie grzejące dłonie nad ogniem (Zima), para puttów z girlandą kwiatową i koszem kwiatów (Wiosna), para: chłopiec śpiący na snopie i dziewczynka w wieńcu z kłosów (Lato) , putta: z kielichem, w wieńcu winorośli i z koszem owoców (Jesień).
Wyraźne odwołania do miśnieńskich projektów Kaendlera i Leuteritza.