Lot No.: 838
Kobierzec modlitewny rodzinny, tzw. Saf
wełna; 217 x 80 cm (bez frędzli).
Turcja, XIX w.
estymacja: 6 000 - 7 000 zł
Turcja, XIX w.
Pole główne kobierca wypełnione ośmioma niszami; każdy z mihrabów ma inny kształt wieńczącego łuku; część ozdobiona jest parami kolumienek po bokach, albo pełniącymi ich rolę smukłymi pniami stylizowanych drzewek; w niektórych pojawia się motyw wiszącej lampy lub wazonu z kwiatami, albo też drzewka życia. Różne są też barwy wnętrz poszczególnych mihrabów: od beżu i ciemnego granatu poprzez różne odcienie zieleni do czerwieni i różu indyjskiego. Bordiurę ozdabia motyw stylizowanej wici roślinnej, węższe pasy wypełniają wzory geometryczno- roślinne. Krótsze boki zakończone są frędzlami; na jednym końcu po bokach okrągłe plomby ołowiane; stan zachowania dobry.
Tego typu kobierce służyły grupowemu odprawianiu modlitewnych rytuałów. Często spotykane w XVII i XVIII w. - stopniowo występowały coraz rzadziej, aby stracić popularność z końcem XIX w.
5 500 zł