Lot No.: 221
Grupa figuralna - Satyr, nimfa i putto - według Clodiona
jasna glinka drobnoziarnista, szkliwo ceramiczne półmatowe, naśladujące brąz;
Francja (?), XIX/XX w.
estymacja: 5 000 - 6 000 zł
jasna glinka drobnoziarnista, szkliwo ceramiczne półmatowe, naśladujące brąz,
drobne porysowania i przetarcia szkliwa;
wys. 47,5 m, podstawa o średn. ok. 23 cm; z tyłu u nasady skały ryte : CLODION
Francja (?), kopia wg rzeźby Claude’a Michela zw. Clodion (1734-1814) z ok. 1790 roku, XIX/XX w.
Obejmujący się satyr i nimfa; satyr siedzi na skalistym wzniesieniu z tamburynem z kiściami winogron na kolanach; stojąca obok naga nimfa pochyla się ku małemu nagiemu chłopczykowi wspinającemu się na palce i ujmuje go za rękę.
Rzeźba Clodiona, powtarzana wielokrotnie w różnych materiałach, jest być może ilustracją mitu o Dionizosie - Bachusie, ukrytym w lesie przez ojca - Zeusa, przed zazdrosną Herą, którą zdradził i wychowywanym prze leśne bóstwa i nimfy.