Lot No.: 846
Prochownica
brąz złocony; wys. 10 cm; szer. 7 cm; głęb. 2,5 cm.
Niemcy, ok. poł. XVI w.
estymacja: 6 700 - 8 000 zł
Niemcy, ok. poł. XVI w.
Prochownica opatrzona datą 1547 oraz herbem Juliusa Echter von Mespelbrunn, księcia i biskupa Würzburga (1545-1617). Pojemnik o czterech ściankach; frontowa i tylna trapezowate, boczne lekko wklęsłe. Pojemnik zwieńczony dozownikiem do prochu z łukowatą dźwigienką zakończoną głową smoka. Na bokach po dwa koliczka do troczenia.
Dekoracje reliefowe wg drzeworytów Petera Flotnera (1485-1546), z serii wyobrażeń postaci starożytnych królów germańskich; sylwetki na prochownicy to: Ariowistus, pokonany przez Cezara w 58 r. p. n. e. oraz Arminiusz, który w 9 r. n. e. zniszczył siły przeważające legionów rzymskich w Lesie Teutoburskim.