Lot No.: 315
Ikona czteropolowa - tzw. rodzinna lub domowa
tempera na desce z dwiema szpongami; złocenia; 84 x 71 cm.
Rosja, Niewiańsk, 2 poł. XIX w.
estymacja: 70 000 - 90 000 zł
Pole ikony z tłem złoconym, podzielone na 4 kwatery:
1/ u góry z lewej - „ Niewiędnący Kwiat [Nieuwiadajemyj cwiet]” - wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem, trzymającej kwiat lilii - symbol dziewictwa i niewinności Maryi;
2/ u góry z prawej - „Archanioł Michał jako Jeździec Apokalipsy” (określany też jako Archistrateg Zastępów Niebieskich) - postać skrzydlatego jeźdźca w koronie i zbroi, na ognistym, uskrzydlonym rumaku; nad głową rozpina łuk tęczy jako znak pojednania Nieba i Ziemi; w lewej ręce trzyma włócznię, którą godzi w pełzającego pod kopytami końskimi smoka - szatana, w prawej trąbę, w którą dmie ogłaszając nadejście sądu Ostatecznego.
W lewym górnym rogu - Chrystus na obłokach;
3/ u dołu z lewej - „Św. Jerzy” - wyobrażenie świętego na białym koniu, w zbroi i czerwonym płaszczu, przebijającego włócznią smoka uosabiającego siły zła i ciemności. Nad jego głową unosi się anioł z koroną. W głębi z prawej strony - mury kapadockiego miasta Silene i postać stojącej w bramie księżniczki, którą bohater uratował przed pożarciem przez smoka. Jak głosi legenda - wdzięczni mieszkańcy miasta przyjęli chrześcijaństwo.
W historii tej pobrzmiewa echo greckiego mitu o Perseuszu i Andromedzie;
4/ u dołu z prawej - „ Święci Kosma i Damian” - postacie dwóch stojących braci bliźniaków - w długich szatach i płaszczach, trzymających w rękach szkatułki z lekami; w głębi mury miasta. Obaj byli lekarzami - cudotwórcami, pomagali chorym i ubogim. Życie zakończyli śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem. Są patronami lekarzy, aptekarzy, a także uczelni medycznych.
Bordiura obrazu złota, po obu stronach klejma z postaciami świętych mężów.
Przykład ikony domowej, tworzonej na zamówienie, z wyobrażeniami świętych - patronów członków rodziny.