Pierre-Jules MENE (1810-1879)
Lot No.: 302
Sokolnik arabski na koniu
brąz, odlew patynowany; wys. 76 cm; szer. 70 cm;
Francja, po 1850 (odlew z k. XIX w.)
estymacja: 50 000 - 60 000 zł
brąz, odlew patynowany; wys. 76 cm; szer. 70 cm; głęb. 25 cm.
Dosiadający pędzącego konia mężczyzna w stroju arabskim: w szarawarach i kamizeli, przepasany szeroką, drapowaną szarfą, z przewieszoną przez ramię strzelbą-janczarką i torbą. Twarz wąsata, okolona brodą, uśmiechnięta; na głowie fez z chwostem. Na wzniesionej prawej ręce z dłonią w rękawicy - siedzący sokół z rozwiniętymi do lotu skrzydłami. Podstawa na planie owalu, profilowana, z sygnaturą: „P. J. MENE” i numerem: „684”.
Rzeźbiarz francuski, jeden z wybitniejszych animalistów, ceniony za niezwykle realistyczne, pełne dynamiki rzeźby koni, psów, krów i owiec, ale też zwierząt dzikich: ptaków, jeleni, jaguarów i wilków. Postacie ludzi
w twórczości P. J. Mene’a występują najczęściej w powiązaniu z figurami zwierząt. Prócz prezentowanej rzeźby konnej znana jest też figura sokolnika arabskiego stojącego.
Artysta założył w 1837 własną odlewnię. Swoje prace wielokrotnie wystawiał na Salonie Paryskim, uzyskując dwa razy medal 1 klasy. Pierwszą pracą, prezentowaną w 1838, była rzeźba psa i lisa.