Tadeusz KALINOWSKI (1909-1997)
Lot No.: 209
Z cyklu: Obrazy kalejdoskopowe, l. 70. XX w.
olej, akryl, płótno; 57,5 x 74 cm;
na odwrocie, na ramie papierowa nalepka z informacją o obrazie: TADEUSZ / KALINOWSKI / Z SERII „OBRAZY / KALEJDOSKOPOWE”, 70
estymacja: 15 000 - 18 000 zł
na odwrocie, na ramie papierowa nalepka z informacją o obrazie: TADEUSZ / KALINOWSKI / Z SERII „OBRAZY / KALEJDOSKOPOWE”, 70. / OLEJ / PŁÓTNO.
„Nie ma łatwej, systematycznej, obiektywnej, racjonalnej, bezpiecznej drogi do znalezienia własnego wyrazu w sztuce. Władysław Strzemiński twierdzi, że w dziejach plastyki da się wykazać rozwój świadomości wzrokowej człowieka - że istnieje postęp w sztuce przedstawiania i wyrażaniu artystycznym tego, co się przedstawia. Istnieje więc postęp w sztuce jako zespole środków wyrazów. Moimi środkami wyrazu są układy , które nazywam układami streficznymi. Słowo „Strefizm” pochodzi od Leona Chwistka. Ja, nie wiedząc o tym, zupełnie przypadkowo sam na ten termin czy nazwę wpadłem, czyniąc doświadczenia, dzieląc na strefy płaszczyznę obrazu. W pierwszym okresie poszukiwań format obrazu wydłużał się, strefy powstawały przeważnie poziome. W pracach swoich stosuję rygory konstrukcyjne, oparte na formach geometrycznych. Można, a nawet trzeba stosować tu moduł - jednostkę proporcji, służącą do ustalenia wzajemnej zależności wszystkich elementów całości. ”
Tadeusz Kalinowski 1909-1997. W stulecie urodzin, red. Wojciech Makowiecki, Poznań [2009], s. 231 [tekst autorski z katalogu, Łódź, 1967].