Lot No.: 816
Zegar kominkowy, portykowy
drewno, brąz złocony, marmur; tafla lustrzana; wys. 67 cm; szer. 36 cm; głęb. 13 cm.
Austro-Węgry, Wiedeń, 1 poł. XIX w.
estymacja: 7 000 - 8 000 zł
Obudowa drewniana, na planie prostokąta, z ryzalitową częścią środkową, wsparta na nóżkach z marmuru; ścianki ozdobione aplikacjami z głową Meduzy, ażurowymi owalami z gwiazdą i kroczącymi lwami. Front portykowy: pośrodku nisza pod podwójnym łukiem, z lustrzaną tylną ścianką, po bokach po trzy marmurowe kolumienki pod arkadkami. W niszy sylwetka skrzydlatego Amora z łukiem i kołczanem, za nim widoczna ażurowa, rozetowa soczewka wahadła. Nad portykiem umieszczony w cylindrycznej puszce mechanizm zegara; tarcza z podziałką godzinową arabską na emaliowanym pierścieniu; w centrum tarczy reliefowa scenka z amorkiem składającym ofiarę przed popiersiem bóstwa. Po bokach tarczy para pełnoplastycznych delfinów; w zwieńczeniu figurka orła o rozpostartych skrzydłach.