Lot No.: 804
Tłok pieczętny rodziny książąt Czartoryskich
brąz złocony, kość; pole 1,9 x 1,7 cm;
Francja, 2 poł. XIX w.
estymacja: 6 200 - 7 000 zł
brąz złocony, kość; pole 1,9 x 1,7 cm, wys. z uchwytem 9,3 cm.
Francja, 2 poł. XIX w.
Osadzone w bogato rzeźbionej głowicy z brązu złoconego koliste pole pieczętne ozdobione grawerowaną tarczą z herbem Czartoryskich - odmianą Pogoni litewskiej - pod mitrą książęcą. Trzonek rzeźbiony w kości, z motywem rozety u nasady, zakończony owoidalną gałką.
Zwraca uwagę bardzo precyzyjne i bogate opracowanie rzeźbiarskie uchwytu.
W Paryżu - w pałacu należącym do rodu Czartoryskich przebywał słynny książę Adam Jerzy, przywódca emigracji polskiej. Ta właśnie gałąź rodziny stworzyła zbiory sztuki i pamiątek narodowych, wśród których znalazła się „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.
5 800 zł