Lot No.: 619
Amfora z miniaturą pejzażową i sceną zalotów
porcelana, farby naszkliwne, złocenia błyszczące i lekko matowe, ze śladami grawerowania;
Rosja, poł. XIX w. (ok. 1850-1860).
estymacja: 1 300 - 1 600 zł
2-częściowa, montowana na trzpień metalowy, przetarte złocenia, zwłaszcza stopy i plinty;
wys. 25,4 cm, podstawa 8 x 8 cm; nie sygnowana.
Amfora o smukłym, owoidalnym brzuścu, na szpulowej stopie z kwadratową plintą, rozchylonej, profilowanej szyjce, z dwoma wolutowymi uchwytami osadzonymi w plastycznych palmetkach. Na brzuścu dekoracja dwustronna w dwu 4-bocznych rezerwach wydzielonych złoconymi listwami:
1) pejzaż z zabudowaniami gospodarskimi z młynem(?), ze sztafażem,
2) scena zalotów: siedząca kobieta w żółtej sukni i pochylony ku niej mężczyzna w ceglastym kostiumie i szmaragdowej pelerynie.
Szyjka, uchwyty, boki pomiędzy miniaturami, stopka i plinta złocone, ze śladami grawerowania.