Lot No.: 617
Para lichtarzy z trzonem - kobieta z puttem
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 36 i 34,7 cm;
Niemcy (Turyngia), XIX/XX w.
estymacja: 3 000 - 3 600 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia,
drobne ubytki plastycznej dekoracji kwiatowej, ubite palce dłoni kobiety przy jednym lichtarzu, przetarcia złoceń;
wys. 36 i 34,7 cm; średn. podstawy ok. 17,5 cm;
sygn.:
1) kobaltem podszkl. skrzyżowane kreski, jedna z poprzecznymi „kreseczkami” u góry i dołu ( naśladownictwo do marki miśnieńskiej)
2) w wyciśniętym prostokącie kobaltem podszkl. dwa skrzyżowane miecze, niżej wyciski: D.K.F., pod nim: 50- (sygnatura Gräfenroda).
Niemcy (Turyngia), XIX/XX w., jeden lichtarz z sygnaturami Gräfenroda, Porzellan- und Tonwarenfabrik Dornheim Koch & Fischer, (działała ok. 1860-1938), 1 ćw. XX w.
Dwa lichtarze 1-świecowe, na kolistych podstawach o 4-dzielnym falistym wykroju, zdobionych rocaillami i plastycznymi gałązkami białych róż. Trzony w formie kompozycji figuralnej: siedząca na wolutowej konsoli kobieta w luźnej tunice i draperii, podtrzymująca stojące na kolanach nagie dziecko z przepaską wokół bioder, podtrzymujące roślinny pęd z profitką i tulejką na świecę.
Choć forma obu lichtarzy jest w zasadzie ta sama, to drobna różnica wysokości, inne szczegóły opracowania detalu rzeźbiarskiego, malowania oraz odmienne sygnatury na wskazują na różnych producentów. Lichtarz ze znakami Gräfenroda jest opracowany staranniej.