Lot No.: 838
Zegar kominkowy z parą kandelabrów (pod kloszami)
brąz patynowany i złocony; marmur; zegar - wys. 65 cm; kandelabry - wys. 64,5 cm.
Francja, Alençon, ok. poł. XIX w.
estymacja: 18 000 - 24 000 zł
Podstawa zegara owalna, profilowana, patynowana. Cokół z białego marmuru, z lambrekinowym fartuszkiem, dekorowany nakładkami z brązu złoconego: pośrodku maszkaron, po bokach profilowe główki kobiece. Wyżej postument z wbudowanym mechanizmem zegara; tarcza biało emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym oraz napisem: „Bonnelle / A ALENÇON”. Po obu stronach postumentu figury z brązu złoconego: postać kobieca w antykizowanej szacie, z koszykiem owoców i kwiatów (Flora?) oraz Amorek, z kołczanem leżącym u stóp. Trzony dwuświecowych kandelabrów w formie figurek: Psyche z motylimi skrzydełkami, z gołąbkiem i Amor z łukiem.
Tardy wymienia zegarmistrza o nazwisku Bonnelle czynnego ok. 1825 w Montpelier.