Lot No.: 223
Matka Boska Skępska
drewno polichromowane, złocone; wys. 59 cm.
Polska, Włocławek?; XIX w.
estymacja: 2 500 - 3 000 zł
Polska, Włocławek?; XIX w.
Figura Matki Boskiej w wysokiej, ażurowej koronie, ze złożonymi modlitewnie dłońmi, w stożkowatym złotym płaszczu zdobionym rytymi motywami okuciowo-akantowymi. U dołu - półksiężyc (z jednym rogiem odłamanym).
Późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z kościoła w Skępem ozdobiona została w poł. XVIII w. kabłąkową koroną i płaszczem ze srebrnej, bogato ornamentowanej blachy. Wizerunek ten zainspirował ludowych twórców z rejonu kujawskiego, wykonujących w drewnie - aż do tej pory - charakterystyczne figury Maryi w sztywnym złotym płaszczu.