Lot No.: 203
Wazon z miniaturą: Sesja portretowa w ogrodzie
Francja, wyrób w stylu Sevres lub Sevres (?),
z miniaturą sygn. Marcelin, kon. XIX - XIX/XX w.
estymacja: 15 000 - 20 000 zł
porcelana (pâte nouvelle), kobalt (bleu roi), złocenia błyszczące i matowe, grawerowane; farby wszkliwne, szkliwo przejrzyste z krakelurą, montaż mosiężny (uchwyty - brąz złocony?);
wys.79 cm, podstawa metalowa 26 x 26 cm ; sygn. na miniaturze czernią: Marcelin.
Francja, wyrób w stylu Sevres lub Sevres (?), z miniaturą sygn. Marcelin, kon. XIX - XIX/XX w.
Wazon - dekoracyjny o owoidalnym brzuścu osadzonym w reliefowym, akantowym złoconym koszyczku, o krótkiej szyjce z wywiniętą krawędzią i szpulowej stopie. Skręcany z 3 części
(brzusiec ze stopą na mosiężnej podstawie oraz szyja z brzuścem, z połączeniem zasłoniętym metalową obręczą i metalową nakładką - oprawą od góry); metalowe, złocone uchwyty w formie
antab z laurowym festonem i liśćmi akantowymi, osadzone na pionowych listwach brzuśca z perełkowaniem i reliefem akantowym. Na brzuścu dwustronnie miniatury: 1) w scenerii
ogrodowej malarz - portrecista siedzący przy sztaludze, z paletą i pędzlem, portretujący damę w różowej sukni i kapelusiku, siedzącą naprzeciw na ławeczce, sygn. l. d.: Marcelin, 2) pejzaż nad
wodą, z zaroślami. Stopa i szyjka kobaltowe, zdobione złoceniami (ornament liściasty i kampanule), szyjka kanelowana.
Forma wazonu oraz dekoracja ornamentalna i malarska nawiązują do stylistyki wyrobów z Sevres. Także technologia pâte nouvelle, wprowadzona w Sevres w połowie lat 80. XIX wieku może wskazywać
na tę manufakturę, choć metalowa oprawa stopy wazonu uniemożliwia sprawdzenie, czy wazon jest sygnowany. Autor dobrej dekoracji miniatorskiej - Marcelin - nie jest odnotowany w leksykonach XIXwiecznych
malarzy- dekoratorów porcelany. Wiadomo, że pseudonimu Marcelin używał Emile Planet (1825-1887), paryski ilustrator, karykaturzysta i litograf, nie był on jednak dekoratorem na ceramice,
czy porcelanie; autorstwo malatury pozostaje więc zagadką.