Bartek MATERKA (ur. 1973)
Lot No.: 29
Bez tytułu, 2018
olej, płótno; 151 x 150 cm;
opisany na odwrocie: BARTEK MATERKA / 2018, OLEJ
estymacja: 17 000 - 22 000 zł
olej, płótno; 151 x 150 cm;
17 000 - 22 000 zł
Dzieła Materki skupiają się na wizualnych doświadczeniach dnia codziennego. W związku z tym jednym z głównych wątków poruszanych przez obrazy artysty, jest jego otoczenie, a przede wszystkim rodzina. Fascynują go również problemy wizualnej percepcji rzeczywistości. Obraz zapośredniczony, czyli medialny, bądź powstały dzięki współczesnym technologiom. Artysta zwraca szczególną uwagę na aktualne metody wytwarzania obrazów. Większość z jego prac powstała na podstawie wykonanych fotografii. Interesują go różnorodne technologie optyczne, obraz cyfrowy, telewizyjny oraz rozumiane pod wieloma aspektami zaburzenia. Defekty, odchylenia kolorystycznych kompozycji kojarzone są z tzw. glitchem i szumem telewizyjnym, bądź błędem druku. Inny rodzaj zaburzeń mający duże znaczenie w twórczości Materki to deformacje widzenia powstające na podstawie zaburzeń neurologicznych. W swoich dziełach powiązanych z tą serią przyporządkował między innymi różne rodzaje zaburzeń wzroku. Są to obrazy widziane z perspektywy osób które odzyskały wzrok i cierpią z nadmiaru światła czy też osób z zaburzeniami widzenia, powodującymi na przykład bardzo silne migreny.