Jonasz STERN (1904-1988)
Lot No.: 19
Pejzaż, 1970 r.
technika własna; płótno; 53 x 64 cm (w świetle oprawy); sygn. i dat. p.d.: Stern | 1970
Dramatyczne wydarzenia wojenne silnie wpłynęły na twórczość artysty.
estymacja: 40 000 - 55 000 zł
Dramatyczne wydarzenia wojenne silnie wpłynęły na twórczość artysty. Jego asamblaże to wielowymiarowe opowieści o traumatycznych wydarzeniach II wojny światowej. Uformowane ze szmat i materiałów organicznych takich jak kości, ości, odnoszą się symbolicznie do Zagłady i przekonania o nietrwałości życia, nieuchronności śmierci. W świetle tych informacji oszklone kasetony wypełnione tymi elementami przestają być bezosobowymi śladami minionych wydarzeń, lecz osobistymi świadkami. Związane z konkretnymi indywidualnymi doświadczeniami, pełnią rolę relikwiarzy, epitafiów. Zachodzi w ich wnętrzu pewnego rodzaju uosobienie, gdyż szczątki przedmiotów i zwierząt stają się rzeczywistymi dowodami na istnienie konkretnego człowieka, ale również symbolicznymi figuracjami cierpień narodu żydowskiego. Mimo cierpienia jakiego artysta doznał przez całe swoje życie, deklarował wiarę w wartości ludzkiej godności. Malarskie wykształcenie Jonasza Sterna pozwoliły artyście w swoich przepełnionych znaczącą treścią dziełach zadbać jednocześnie o ich formę. Dopracowane barwy i światło gablotek sprawiają, że stają się one zarówno estetycznymi jak i intelektualnymi doznaniami dla widza.