MIŚNIA - Koenigliche Porzellanmanufaktur
Lot No.: 618
Wazon z dekoracją kwiatową
porcelana, kobalt podszkliwny; wys. 34 cm;
Miśnia, 2 ćw. XVIII w.
estymacja: 80 000 - 100 000 zł
porcelana, kobalt podszkliwny; włosowe poziome pęknięcie w szkliwie w górnej części brzuśca; wys. 34 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: monogram wiązany AR z kropką na dole litery A;
Miśnia, 2 ćw. XVIII w.
Owoidalny wazon z wydzieloną przewężeniem podstawą i krótką szyjką (brak pokrywy);
wokół brzuśca dekoracja kwiatowa z dwoma krzewami - pędami kwiatowymi, wyrastającymi ze skały lub konsolowej podstawy oraz dwa frunące ptaki i motylki. Wokół szyjki ornament lambrekinowy. Dobra malatura w zgaszonym, „szarawym”
odcieniu, w stylistyce zbliżonej do dekoracji Johanna Ehrenfrieda Stadlera (1701-1741), jednego z najlepszych miśnieńskich malarzy na wczesnej porcelanie miśnieńskiej.
Sygnatura AR, używana na porcelanie miśnieńskiej w latach ok. 1725 - 1750, umieszczana była na wyrobach wykonywanych na zlecenie królewskie, przeznaczonych dla króla Augusta II i Augusta III oraz jako królewskie podarunki.