Lot No.: 615
Naczynie do przypraw, z amorkiem
Niemcy, porcelana: Miśnia?, dekoracja barwna: atelier drezdeńskie
Heleny Wolfsohn (lub Adolfa Hamanna?), XIX/XX w.
estymacja: 1 600 - 1 900 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys.12,5 cm, szer. 13,5 cm, głęb. ok. 7,5 cm.
sygn. niebieska na szkliwie: pod 3-dzielną otwartą koroną napis: Dresden;
obok, ślad zeszlifowanej marki (miśnieńskie miecze?).
Niemcy, porcelana: Miśnia?, dekoracja barwna: atelier drezdeńskie Heleny Wolfsohn (lub Adolfa Hamanna?), XIX/XX w.
Na podstawie z liściastymi esownicami od frontu i na niskich wolutowych nóżkach - dwa owalne naczynka z dekoracją reliefową plecionką wokół boków, barwnymi bukietami i rzutami kwiatowymi i ze złoconą krawędzią. Pomiędzy naczynkami (na sól i pieprz) przyklękające półnagie putto z różową draperią, jedzące winogrona.
Przykład zdobienia białej porcelany miśnieńskiej przez jedno z licznych XIX-wiecznych ateliers malarskich działających w Dreźnie od 2 połowy XIX wieku; miśnieński (z końca XVIII wieku) model naczynia do przypraw daje pewność, że przeszlifowano sygnaturę Miśni.