DRESSEL, KISTER & CO., Passau (1853-1919)
Lot No.: 610
Figurka ks. Józefa Poniatowskiego
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 28,5 cm, podstawa 7,8 x 8,2 cm;
sygn. kobaltem podszkliwnie
Niemcy, Passau, XIX/XX w. (1910?).
estymacja: 3 800 - 4 600 zł
sygn. kobaltem podszkl.: pastorał, wycisk: krąg- styliz. twarz, ryte: 4680 (numer modelu), niebieski monogram (malarza?), naniesiony ołówkiem, lekko zatarty odręczny napis: Prinz Poniatow (…) / (….) / 1910.
Na niskiej, kwadratowej podstawie ze złotą obwódką stojący przy niskim postumencie w lekkim kontrapoście książę Józef Poniatowski (1763-1813), w mundurze generalskim; w zielonej kurtce mundurowej z epoletami, przewiązanej jedwabnym pasem z chwostami, z orderami na piersi i zawieszoną na różowej wstędze gwiazdą orderową , w białych spodniach z czerwonymi lampasami, w wysokim czaku z pióropuszem. Lewą dłonią wspiera się na szabli opartej o podstawę, prawą ręką dotyka lekko wierzchu kolistego postumentu z przerzuconym przezeń płaszczem- peleryną z żółtym podbiciem, oplecionego sznurem u podstawy.
Figurka z serii podobnych, przedstawiających napoleońskich dowódców i generałów, realizowanych w Passau na przełomie XIX i XX wieku.
3 800 zł