Lot No.: 610
Talerz z dekoracją kwiatową i czterema medalionami z ptakami na gałązce
porcelana miękka, farby naszkliwne (w szkliwie), kobalt bleu roi, złocenia;
Francja - manufaktura w Vincennes - Sevres ?; XVIII/XIX w.?
estymacja: 4 000 - 5 000 zł
porcelana miękka, farby naszkliwne (w szkliwie), kobalt bleu roi, złocenia wypukłe, błyszczące,
przetarcia złoceń na krawędzi, porysowania szkliwa i skazy w masie, głównie na odwrocie kołnierza;
wys. 3,1 cm, średn. 22,6 cm;
sygn. kobaltem w szkliwie: podwójne splecione L z wpisaną literą B, wycisk: i (o wys. ok. 17 mm).
Talerz płytki z plecionką i reliefem falistym w typie Neuozier na kołnierzu; wokół kołnierza na plecionce koszykowej kobaltowy pas, poniżej dwie listwowe taśmy oplecione ulistnioną gałązką, przedzielone czterema wypukłymi, złoconymi kartuszami z rocaillów i kampanul, z gałązką z ptakami w każdym kartuszu. W lustrze i na kołnierzu( pomiędzy listwami) rozmieszczone symetrycznie barwne rzuciki kwiatowe.
Sygnatura (litera B w podwójnym L) sugeruje, że jest to wczesny wyrób królewskiej wytwórni w Vincennes (rok 1754), natomiast dekoracja malarska (układ dekoracji i detal malatury), choć operuje elementami przypominającymi motywy malarskie manufaktury w Vincennes- Sevres, jest zdecydowanie późniejsza. Wypukłe złocenia nie przypominają tych z Sevres, a użyty tu relief w typie Neuozier był stosowany raczej na porcelanie miśnieńskiej i wiedeńskiej w drugiej połowie XVIII wieku.