Lot No.: 823
Para amfor empirowych
marmur zielono-szary, brąz cyzelowany, złocony; wys. 67,5 cm, szer. ca 32 cm.
Europa Zachodnia lub Rosja, XIX/XX w.
estymacja: 11 000 - 13 000 zł
Okazałe, dekoracyjne wazony z malachitowego marmuru, dekorowane złoconymi okuciami z brązu. Plinty kwadratowe, stopy koliste, opasane laurowymi wieńcami; brzuśce owoidalne, ujęte dołem w koszyki z liści palmowych i płaskich pętlic; w górnej partii - pary uchwytów w formie koźlich, pełnoplastycznych głów; pomiędzy nimi podwieszone girlandy z kwiatów i owoców. Pod górną krawędzią korpusów - płaskie wgłębienie wypełnione listwą z brązu oplecioną szarfą i gałązkami lauru. Kopulaste pokrywy osadzone na ażurowych, arkadkowych pierścieniach. W zwieńczeniu akantowe kwiatony z karczochem, wyrastające z akantowych rozet.