Lot No.: 818
Ikony - Tryptyk „Deesis” - na 3 osobnych deskach
tempera na desce, płótno, szpongi na sztorcach; wymiary ca 40,5 x 35 x 3,5 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
estymacja: 16 000 - 19 000 zł
Rosja, 2 poł. XIX w.
Scena Deesis rozpisana na trzy osobne obrazy: centrum stanowi ikona z wyobrażeniem Chrystusa Pantokratora, prawą ręka błogosławiącego, lewą trzymającego otwartą Księgę. Ikona z lewej - to wizerunek Marii, jako orędowniczki ludzi, wróconej ku Synowi i wskazującej nań prawą dłonią; w lewej zwój z prośbami od wiernych. Ikona z prawej przedstawia Jana Chrzciciela z modlitewnym rotulusem oraz eucharystycznym kielichem z postacią Chrystusa - Dziecięcia, którego wskazuje prawą ręką. Tło ikon złote, z radełkowanymi wzorami floralnymi.