HUTA SZKŁA EGERMANN
Lot No.: 1601
Komplet 6 kieliszków do wina
szkło przeźroczyste, kryształowe, powlekane kobaltem, złocone; wys. 19,5 cm;
Czechosłowacja, Novy Bor; 2 poł. XX w.
estymacja: 2 000 - 2 400 zł
szkło przeźroczyste, kryształowe, powlekane kobaltem, złocone; wys. 19,5 cm, średnica stopki 8,2 cm, wylewu 8,9 cm.
Stopy koliste, wysokie, smukłe, gruszkowate trzonki zdobione delikatnym, ręcznym wzorem roślinnym malowanym złotem; nodusy, krawędzie stopek i góra trzonków ujęte szerokim, złotym paskiem, podobnie jak krawędzie wylewów. Czarki koniczne, rozchylone, zdobne ośmioma kobaltowymi polami przedzielonymi szerokimi rowkami, zdobionymi podobnie jak trzonki floralnym, złotym rysunkiem.
Kieliszki sygnowane na spodzie stopki trawionym napisem: „Egermann”.
Friedrich Egermann (1777-1864) - czeski chemik i szklarz; wprowadził nowe technologie wytwarzania - szkła agatowego i marmoryzowanego, a także dekorowania - m. in lazurą srebrową i miedziową. Był też mistrzem zdobienia szkła barwnymi malaturami, dzięki praktyce w manufakturze porcelany miśnieńskiej.
1 800 zł