Jan BUKOWSKI (1873-1943)
Lot No.: 1013
Prace graficzne
Towarzystwo Bibljofilów w Łodzi, 1930, zebrał i opracował Przecław Smolik.
31 x 24 cm, oprawa oryginalna broszurowa, nakład 650 egz., ten nr 175.
estymacja: 1 300 - 1 700 zł
Zawiera 34 tablice w formie całostronicowych wklejek przedstawiających głównie projekty okładek książek, ale również np. ex-libris Lucjana Rydla. Tablice wykonano różnymi technikami graficznymi, w większości barwnymi, m.in. litografia barwna (23 szt.) drzeworyt, linoryt barwny (8szt.), drzeworyt jednobarwny, w większości sygnowane na płycie. Ponadto 4 litografie barwne w paginacji, kalendarz na rok 1913 w barwnej litografii oraz około 100 ilustracji prac w tekście. Chronologiczny spis prac artysty wraz z opisami w latach 1887 - 1929. Stan zachowania: ślady zalania bez wyraźnych szkód dla załączonych grafik, niewielki zagięcia i zabrudzenia oprawy, poza tym stan dobry.
Jedyna w historii tak bogato udokumentowana biografia artysty, którego projekt ekslibrisu Biblioteki Jagiellońskiej jest do dziś używany, a książki z jego okładkami do dziś wydawane. W 1901 r. stworzył ekslibris Muzeum Narodowego w Krakowie.