Lot No.: 606
Zegar porcelanowy neobarokowy
porcelana, farby naszkliwne, złocenia (obudowa); wys. 34 cm,
Niemcy - Berlin-Moabit?, Porzellanmanufaktur F. A. Schumann? lub Francja?, ok. 1835-1845.
estymacja: 3 000 - 3 600 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia (obudowa), kilka ubytków dekoracji plastycznej; mechanizm metalowy z tarczą emaliowaną, napęd sprężynowy nakręcany kluczykiem;
wys. 34 cm, szer. podstawy 25 cm; wewnątrz obudowy połyskliwe ślady liter i cyfr (TT/54?), na jednej z nóżek od spodu kaligraficzne ceglaste N.
Zegar przyścienny, konsolowy, z przewężeniem pod kolistą obudową werku. Zdobiony plastycznymi, złoconymi wolutami liściastymi i płomienistymi, zwieńczony motywem liściastym z kolistym ażurem, z plastyczną dekoracją dużymi kwiatami i gałązkami kwiatowymi;
pośrodku podstawy pod werkiem malowany barwny bukiet; na ściankach bocznych złocone arabeski roślinno - kwiatowe; werk mosiężny z cyferblatem emaliowanym, z cyframi rzymskimi.
Efektowna dekoracja w stylistyce manufaktury Friedricha Schumanna w berlińskiej dzielnicy Moabit z jej najlepszego okresu (lata 30.- 40.XIX w.).