Lot No.: 603
Nauka gry na flecie (La leçon de flute) - grupa figuralna
Francja (Paryż?), kopia grupy figuralnej wykonanej dla Królewskiej Manufaktury w Sevres,
wg modelu Etienne Mourice’a Falconeta z ok. 1757 r., Lagneau, ok.1900
estymacja: 3 500 - 4 500 zł
biskwit porcelany twardej, drobne ubytki dekoracji plastycznej (ucho owieczki, końce pędów krzewu, palec lewej dłoni dziewczyny pałąk i kwiaty w koszyku), biskwit zabrudzony; wys. 22 cm, podstawa 21 x 14,5 cm;
sygn. ryte z tyłu podstawy: kaligraficzny monogram wiązany AB oraz: Lagneau.
Francja (Paryż?), kopia grupy figuralnej wykonanej dla Królewskiej Manufaktury w Sevres, wg modelu Etienne Mourice’a Falconeta (1716-1791) z ok. 1757 roku (za François Boucherem, 1703-1770), Lagneau (R. Lagneau?), ok. 1900
Na nieregularnej, skalistej postawie para w strojach pasterskich, siedząca pomiędzy pniem drzewa i niskim, ukwieconym pędem: bosa dziewczyna i bosy młodzieniec, otaczający ją ramieniem i uczący grać na flecie (instrumentu brak), trzymanym w dłoniach zbliżonych do ust dziewczyny. U stóp pary z prawej - leżąca owieczka, z lewej - piesek; przy konarze z prawej - stojący na tkaninie, pochylony koszyk z kwiatami.
Popularna, wielokrotnie powtarzana grupa, której model, w parze z grupą Jedzący rodzynki (Le mangeurs des raisins) wykonał w latach ok.1757-66 pracujący dla Sevres znany rzeźbiarz Etienne M. Falconet, była także kopiowana i naśladowana poza manufakturą królewską (biskwitowe realizacje z XIX/XX wieku, sygnowane: R. Lagneau lub Lagneau).