Lot No.: 247
Krucyfiks
kość, drewno hebanowe; figura - wys. 29 cm; krzyż 60 x 30 cm.
Francja?; 2 poł. XVII w.
estymacja: 7 000 - 9 000 zł
kość, drewno hebanowe; figura - wys. 29 cm, szer. 20,5 cm, głęb. 5,5 cm; krzyż 60 x 30 cm.
Francja?; 2 poł. XVII w.
Figura Ukrzyżowanego stylistycznie przejawia cechy manieryzmu: dramatyzm konania uwypuklony przez odchyloną do tyłu głowę i podaną do przodu klatkę piersiową. Skronie okalają ściśle splecione ciernie, włosy opadają na ramiona, uniesiona do góry trójkątna broda - rozwidlona na końcu. Perizonium przewiązane na lewym biodrze. Stopy przybite osobno (brak 1 gwoździa). Nad głową Chrystusa - kościana tabliczka z napisem: „INRI”. Szerokie ramiona hebanowego krzyża (wtórnego?) - fazowane na krawędziach.
Pionowe spękania kości na torsie.