Lot No.: 49
Zegar kominkowy z figurą filozofa
marmur szary, brąz złocony i patynowany; wys. 63 cm, szer. 47,5 cm, głęb. 18 cm;
Francja, 4 ćw. XIX w.
Francja, 4 ćw. XIX w.
Podstawa i cokół na planie prostokąta, z szarego marmuru; dekoracje z brązu złoconego: 4 nogi w formie uskrzydlonych łap zwierzęcych, gzyms z ornamentem falistym. Na cokole siedząca postać brodatego mężczyzny w krótkiej, przepasanej tunice, ze zwojem w prawej ręce; jest to - być może - Katon Młodszy, przeciwnik Juliusza Cezara. Mechanizm z naciągiem sprężynowym i regulatorem wahadłowym, z systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza oszklona , mosiężna, z cyframi rzymskimi, w obramieniu z liści laurowych;