Lot No.: 209
Witryna - szafa kredensowa, rokokowa
konstrukcja dębowa (?), okleiny „bois clair”: drewno liściaste; intarsje owocowe,
podbarwiane, drewna egzotyczne; okucia mosiężne; Holandia, 3 ćw. XVIII w.
estymacja: 25 000 - 35 000 zł
konstrukcja dębowa (?), okleiny „bois clair”: drewno liściaste, o różowo-jasnym zabarwieniu; intarsje owocowe, podbarwiane, drewna egzotyczne; okucia mosiężne; szkło;
tkanina żakardowa współczesna; żelazo; wys. 235 cm, szer. 196,5 cm, głęb. ca 40 cm.
Holandia, 3 ćw. XVIII w.
Mebel na planie wydłużonego prostokąta o szerokich, ściętych bokach. Część dolna z długą, szeroką szufladą i dwiema krótszymi powyżej - wsparta na sześciu spłaszczonych kulach; nad nimi kostki stanowiące podstawy 7-grannych, zbieżnych nóg; pomiędzy nimi wzmacniające konstrukcję łączyny: z tyłu długa, płaska listwa, z przodu trawers wykrojony faliście. Kształt nóżek zapowiada nadejście nowego stylu - klasycyzmu. Nastawa zwieńczona łukowym gzymsem z uskokami; od frontu dwuskrzydłowe, oszklone drzwi, podzielone
szprosami na 6 kwater (każde skrzydło). Na bokach szyby dzielone poziomymi listewkami na 3 kwatery. Wnętrze - z dwiema półkami o frontach fantazyjnie wykrojonych - wyścielone wtórnie beżowym żakardem z motywem medalionów.
Witryna dekorowana na całej powierzchni intarsją z wici kwiatowej; na ściankach bocznych - motyw wazonów z bukietami. U góry pod łukiem - całujące się ptaszki.
Zamki szuflad i drzwiczek - wpuszczano-przykładane.