Schierholz’sche Porzllanmanufaktur, Plaue
Lot No.: 605
Patera deserowa z damą z wachlarzem
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, montaż mosiężny;
wys.40 cm, kon. XIX w. - XIX/XX w.
estymacja: 1 400 - 1 800 zł
wys.40 cm, średn. podstawy ok. 16 cm;
drobne ubytki dekoracji plastycznej, przetarcia złoceń;
sygn. kobaltem podszkl. dwie podwójne, skrzyżowane linie, nie szkliwionej powierzchni granatowy druk: krąg z napisem wokół wewnętrznej krawędzi, częściowo czytelnym: (… ESZETI MUZE …).
Plaue (Turyngia), Schierholz’sche Porzellanmanufaktur, kon. XIX w. - XIX/XX w.
Patera 2-dzielna; kosz z metalowym trzpieniem wkładanym w metalowy wpust w trzonie. Kosz wcinany ażurowo, o rozchylonych rocaillowych krawędziach z dwoma uchwytami, plastyczną dekoracją kwiatową i kompozycjami kwiatowymi w dwu reliefowych kartuszach; wewnątrz malowane bukiety i rzuty kwiatowe. Trzon w formie pnia palmy oplecionego plastyczną gałązką z różami, spływającą na podstawę i oplatającą ją. Przy pniu - trzonie stojąca dama z wachlarzem w dłoni, z kapeluszem zawieszonym na wstążce na lewym przedramieniu. Patera o charakterze dekoracyjnym i użytkowym, formą i dekoracją odwołuje się do stylistyki pater miśnieńskich.