Lot No.: 826
Szabla austriacka, paradna - wyższych urzędników państwowych
stal, brąz złocony, mosiądz, kość, drewno; dł. głowni 78 cm;
Austro-Węgry, Galicja, XIX/XX w.
estymacja: 6 000 - 7 000 zł
stal, brąz złocony, mosiądz, kość, drewno;
dł. głowni 78 cm, dł. całk. 93,5 cm, krzywizna 8,5 cm.
Głownia stalowa, niklowana, z szerokim, obustronnie ciągnionym zbroczem. Oprawa nawiązująca do wschodniej szabli; jelec z brązu złoconego, krzyżowy; ramiona esowate, karabelowe, zdobne akantem i cekinami. Od frontu na tarczce w formie kartusza -
nakładka z orłem w koronie (umieszczona wtórnie w miejscu, gdzie pierwotnie znajdował się monogram Franciszka Józefa - tzw. cyfra cesarska). Rękojeść drewniana, w okładzinie z kości, ujętej listwą mosiężną z ornamentem laurowym. Głowica w formie głowy lwa,
z palmetami u nasady.
Wg oferenta: szabla zwana była w Krakowie „profesorską”, gdyż przysługiwała profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale też posłom galicyjskim zasiadającym w parlamencie wiedeńskim.