Lot No.: 607
Kabaret z herbami Rzeczpospolitej, Saksonii i królewskim herbem Wettynów
Niemcy, Kups, Porzellanfabrik Albin Rosenlöcher (zał. 1814)
lub Drezno?, kon. XIX w.
estymacja: 2 700 - 3 600 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, reperowane i uzupełniane pokrywki, lekko przetarte złocenia; podstawa - wys. 7,5 cm, 24 x 12 cm; dzbanuszki - wys. 19,8 cm; sygn. kobaltem podszkl. (dzbanuszki i podstawa) monogram AR o trójkątnym obrysie (sygnatury rozmyte, słabo
widoczne).
Niemcy, Kups, Porzellanfabrik Albin Rosenlöcher (zał. 1814) lub Drezno?, kon. XIX w.
Owalna puszkowa podstawa na czterech rocaillowych nóżkach, z dwoma kolistymi otworami z dzbanuszkami (na oliwę i ocet) z pokrywkami. Naczynia żółte, z barwnymi bukiecikami kwiatowymi i herbami w złoconych koronkowych rezerwach na brzuścach dzbanuszków (herby
Rzeczpospolitej Obojga Narodów i elektorski Saksonii), pokrywkach dzbanuszków (herb Pogoń pod koroną) i z dwu stron na podstawie (herb elektorski Saksonii i 4-dzielny herb Rzeczpospolitej - Orzeł i Pogoń). Krawędzie podstawy, uchwyty pokrywek oraz uszka, dziobki dzbanuszków ze
złoceniami i rocaillami.
Sygnatury naczyń łączą je z fabryką w Ku?ps, jednak historyzująca dekoracja z herbami z czasów unii polsko-saskiej, wskazuje także na wytwórnię lub atelier drezdeńskie (słabo widoczne sygnatury AR były używane np. w pracowni Heleny Wolfsohn).
2 400 zł