Iwona SZMELTER
Lot No.: 62
Marzenie, 1991
technika mieszana, płótno; 61,3 x 50 cm;
na odwrocie nalepka z notką biograficzną.
Profesor nauki o sztukach plastycznych. Prowadzi prace w obszarze zarówno konserwacji i restauracji tradycyjnego malarstwa, jak i na polu interdyscyplinarnych obiektów sztuki nowoczesnej. Specjalizuje się we wzmacnianiu struktury malarstw sztalugowego i sztuce najnowszej. Z zamiłowania malarka. Iwona Szmelter jest uznanym autorytetem w obszarze konserwacji dzieł sztuki. Pracuje na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, gdzie kieruje Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa na Podłożach Ruchomych. Iwona Szmelter jest autorką wielu opracowań i artykułów o konserwacji dzieł sztuki oraz dotyczących refleksji nad ranga i koniecznością istnienia tego zagadnienia w kulturze. Napisała m.in. artykuł „Fenomenty społecznej roli sztuki a demokratyzacja - od zarania kultury do sztuki Kantora i Abakanowicz: percepcja, ochrona i zachowanie”. Pod jej redakcją ukazały się też ważne monografie naukowe dotyczące konserwacji i restauracji współczesnych dział sztuki: „Sztuka w procesie/Proces w sztuce. Ku nowej filozofii ochrony dziedzictwa kultury”, Warszawa 2016 oraz „Jan Tarasin. Metamalarstwo”, Warszawa 2017. Iwona Szmelter jest odznaczona złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
600 zł