Bożenna BISKUPSKA (ur. 1952)
Lot No.: 415
Wytyczanie obrazu I, 2008
beton, brąz, 40 x 26 x 6 cm; sygn. i dat. na odwrocie.
estymacja: 2 500 - 3 000 zł
Bożenna Biskupska - artystka eksplorująca przestrzenie malarskie, rzeźbiarskie, sztukę instalacji, video orazperformance. Wystawiała swoje prace w całej Polsce oraz za granicą. Otrzymała I nagrodę naMiędzynarodowym Biennale Miniatury Tkackiej (1982 Savaria Museum, Węgry) oraz nagrodę im. StanisławaWyspiańskiego za malarstwo i rzeźbę w 1984, w tym samym roku została stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.W 2004 wraz z Zygmuntem Rytką założyła Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, działająca głównie na terenieWarszawy oraz w Sokołowsku. Dorobek artystyczny Biskupskiej odzwierciedla drogę jej formalnychposzukiwań, od sztuki figuratywnej, abstrakcję po stworzenie indywidualnego języka artystycznej wypowiedzi.Artystka eksperymentuje z różnymi technikami łącząc m.in. malarstwo i performance, a także z materiąrzeźbiarsko-malarską wykorzystując m.in. beton, mączkę marmurową, folię negatywową czy olej lniany. Bożenna Biskupska wraz z Zygmuntem Rytką i Zuzanną Fogtt jest założycielem Fundacji Sztuki Współczesnej inSitu, pomysłodawczynią Festiwalu Sztuk Efemerycznych Konteksty oraz inicjatorem, pomysłodawcą stworzeniamiędzynarodowego Laboratorium Kultury w Sokołowsku [za: Contexts.com.pl].
2 600 zł