Marek FIREK (ur. 1958)
Lot No.: 412
Zając szarak, 2001
olej, płótno; 70 x 50 cm;
sygn. p. d.: M.F. / 01.
estymacja: 3 500 - 5 000 zł
olej, płótno; 70 x 50 cm;
sygn. p. d.: M.F. / 01.
Marek Firek - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1986), Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1989), gdzie obronił doktorat (1998). Obecnie pracuje w Samodzielnym Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 2002 współpracuje z krakowską galerią sztuki Art Agenda Nova, a od 2008 z Galerie Ardizón w Bregenz. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem - tworzy głównie serie obrazów, ceramiką, rysunkiem, robi filmy, oprócz tego bierze udział w konferencjach, publikuje w prasie i Internecie. Określa siebie jako artystę - konformistę. Na początku swojej drogi artystycznej tworzył sztukę przedstawieniową - „ładnizm”, od 2009 tworzy abstrakcję konceptualną. Obecnie w praktyce artystycznej stosuje kolaż - dodawanie do obrazów konkretnych przedmiotów. Stara się także uwzględniać elementy działaniowe i interaktywność, jako uzupełnienie wartości malarskich.