Lot No.: 522
Malabar
Miśnia, model Johanna Friedricha Eberleina
z ok. 1747 r., powtórzenie późniejsze (XX w.)
Figurka orientalnego, wąsatego wojownika, na nieregularnej niskiej podstawie. W spiczastym
kapeluszu przewiązanym na czubku wstążką, w luźnej, rozchełstanej koszuli i kamizeli podbitej
futerkiem, w kwiecistych luźnych szarawarach(?), z szablą przytroczoną do przewiązanego w talii
jedwabnego pasa. Wsparty pod bok lewą ręką, prawą opiera się o stojącą u stóp tarczę; na
plecach - kołczan ze strzałami i łuk. Porcelana, farby naszkliwne, złocenia.
Wys.36,5cm; Sygn. kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze ( z tyłu cokołu), od spodu ryte duże:
67014, wycisk: 132K; naszkl. niebieskie:111
Miśnia, model Johanna Friedricha Eberleina z ok. 1747 r., powtórzenie późniejsze (XX w.)
Egzotyczne postaci Malabara i Malabarki - mieszkańców Indii, opisane w Encyklopedii Denisa
Diderota, inspirowały kilkakrotnie miśnieńskich rzeźbiarzy w latach 40. i 50. XVIII stulecia. Para figurek
wg projektu Eberleina miała pierwotnie płaskie podstawy i była montowana na cokołach z brązu
złoconego.