Andrzej ZWIERZCHOWSKI (ur. 1954)
Lot No.: 48
Obraz prawie niemożliwy, (metafizyka, czyli niepełna symetria urazów), 2013
akryl, kolaż, płótno; 100,5 x 50 cm;
poniżej opisany: OBRAZ PRAWIE NIEMOŻLIWY / (DŁUGOŚĆ WIĘZI PĘDZLI B. KRÓTKA /
Zobacz pełne informacje
akryl, kolaż, płótno; 100,5 x 50 cm;
poniżej opisany: OBRAZ PRAWIE NIEMOŻLIWY / (DŁUGOŚĆ WIĘZI PĘDZLI B. KRÓTKA / METAFIZYKA CZYLI NIEPELNA SYMETRIA 25 cm / URAZÓW / AUTOR: ARTYSTA PROF. ANDRZEJ ZWIERZCHOWSKI / UCZESTNIK / ARTYSTA PROF. PROGRAMOWY / PAWEŁ ALTHAMER;
na odwrocie napis autorski: ANDREJ ZWIERZCHOWSKI - "OBRAZ PRAWIE NIEMOŻLIWY" / - 2013 - akryl/pł. 101 x 50.
Przedstawiciel generacji malarzy debiutujących pod koniec lat 70. tuż przed wybuchem buntu społecznego „Solidarność”, który spowodował całkowitą przemianę dotychczas obowiązujących kodów kulturowych i politycznych schyłku PRL-u. W tej sytuacji nowe, wówczas debiutujące pokolenie malarzy, poszukiwało możliwości określenia na nowo źródeł inspiracji dla malarstwa i ustalenia możliwości wypowiadania się tym medium w obliczu gwałtownych zmian o znaczeniu historycznym. Jak się wydaje, twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego jest szczególnym tej sytuacji przykładem. Artysta ten, zachowując pełnię warsztatu malarskiego z całą jego atrakcyjnością i bujnością, był wszak uczniem Jacka Sienickiego, potrafił formą, znakiem, kolorem i gestem odnieść się do nowej sytuacji społecznej, politycznej , kulturowej. Urodził się w 1954 roku w Warszawie, Zwierzchowski jest absolwentem Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie studiował w latach 1974–1979. Dyplom zrealizował u Jacka Sienickiego. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Jest profesorem zwyczajnym.
(A.W.)
„Obrazy wykonane podczas warsztatów pt. Cześć Akademia w Galerii Salon Akademii w 2013 r., opisujące relacje twórczości artystycznej w kontekście Akademii Sztuk Pięknych.
Obraz pierwszy, czyli „Obraz prawie niemożliwy” jest opisem dyskomfortu wspólnej pracy artystycznej, która jednocześnie inspiruje.
Obraz drugi, jest w korelacji do obrazu pierwszego, jako wstęp działań twórczych.”
Andrzej Zwierzchowski
Cena sprzedaży
1 500 zł