Henry CAHIEUX (1825-1854) Ferdinand BARBEDIEN
Lot No.: 822
Kandelabr 6-ramienny, w stylu II Cesarstwa
brąz, odlew cyzelowany, patynowany i złocony, marblit; wys. 84 cm;
Francja, Paryż, 3 ćw. XIX w.
estymacja: 12 000 - 15 000 zł
brąz, odlew cyzelowany, patynowany i złocony, marblit; wys. 84 cm, podstawa 18 x 18 cm,
szer. ramion ca 34 cm. Francja, Paryż, 3 ćw. XIX w.
Podstawa na planie kwadratu, z czarnego marblitu, dwuschodkowa, ścięta na narożach, profilowana na krawędziach, wsparta na 4 nóżkach z brązu złoconego, w kształcie łap zwierzęcych z wolutowymi skrzydełkami. Trzon w formie smukłej amfory na kolistej stopie, z brązu patynowanego i złoconego; brzusiec z obu stron dekorowany reliefowymi scenkami o tematyce antycznej, rozdzielonymi motywem stylizowanych palmet. W górnej partii korpus opasany wicią laurową, wyżej przewężony, kanelowany, z długą, smukłą szyją i parą pionowych uchwytów hermowych, zwieńczonych kobiecymi głowami w koronach z płatków kwiatowych. Z wylewu amfory wyrasta 6 esowatych ramion z wazonowymi tulejkami na płaskich talerzykach. Pośrodku - pęk plastycznych kłosów pszenicy. Na brzuścu amfory u dołu napis: „CAHIEUX”; „F. BARBEDIENNE FONDEUR”.
Brązy wykonane w słynnej odlewni Barbedienne’a cieszyły się najwyższym uznaniem z uwagi na mistrzowski poziom opracowania i kunszt cyzelerski.