DUMOULINNEUF & H. MOLLE
Lot No.: 808
Zegar kominkowy z parą kandelabrów 4-ramiennych
brąz złocony, żelazna blacha, patyna, czarna emalia; szkło, mosiądz, stal;
wys. 53 cm; Francja, Paryż, lata 60-70. XIX w.
estymacja: 25 000 - 35 000 zł
wys. 53 cm, szer. 51 cm, głęb. 29 cm; kandelabry - wys. 56 cm, szer. podstaw 16 cm, szer. ramion 26 cm.
Francja, Paryż, lata 60-70. XIX w. (warsztat zegarmistrzowski czynny 1860 - Rue St. Louis - Marais, 1870 - Rue Turenne).
Podstawa zegara kolista, z dwoma łukowo zakończonymi ryzalitami po bokach, opasana gzymsem z motywem akantu. Pośrodku na draperii umieszczona obudowa mechanizmu w formie pokrytej czarną
emalią półkuli, z nakładanymi rzymskimi cyframi i wskazówkami; półkulista tarcza przykryta z wierzchu fałdzistą, złoconą tkaniną, na której spoczywa półnagi skrzydlaty amorek z płonącą pochodnią w ręku.
Z tyłu mechanizm osłonięty czarno emaliowanym deklem; na płycie w owalu bity napis: „DUMOULINNEUF / & H. MOLLE / PARIS”; poniżej numery: „441” i „69”. Zegar opatrzony paryskim systemem bicia
godzin i półgodzin.
Para kandelabrów - na trzech wolutowo-akantowych nogach, w formie kanelowanych kolumienek ozdobionych od frontu różaną girlandą. Trzony w postaci figurek nagich puttów dźwigających róg obfitości
wypełniony kwiatami, z którego wyrastają 4 esowate ramiona świecznika; tulejki na świece - z wyjmowanymi profitkami, umieszczone na wielopłatkowych talerzykach. Przedłużeniem trzonów jest kwiaton
zakończony piątą tulejką, z osadzoną w zwieńczeniu gaśniczką (tzw. błażkiem) w formie płomienia.