Faenza (lub Montelupo)
Lot No.: 606
Crespina z chimerą (?) w kręgu lustra i dekorcją roślinną
majolika, szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur;
wys.ok. 8 cm; Włochy, XVI w. (ok. 1540 - 1550)
estymacja: 25 000 - 30 000 zł
wys.ok. 8 cm; średn. brzegu 26,6 cm, średn. stopki 12,9 cm;
od spodu stopki przeszlifowany ( do czerepu) duży krzyżyk ( X?) napis odręczny na czerepie ( informacja o sposobie wystawienia w kredensie?) oraz okrągła nalepka papierowa (kolekcji?) z odręcznym numerem 168; drobne powierzchniowe ubytki, zwłaszcza wokół krawędzi kołnierza oraz
technologiczne skazy (pęknięcia) w lustrze , ze śladami powierzchniowych zabezpieczeń i konserwacji.
Włochy, XVI w. (ok. 1540 - 1550)
Crespina ( puklowana paterka na niewysokiej, szpulowej stopce); w lekko wypukłym, żółtym kręgu lustra leżący na niebieskiej toni ( morskiej?) fantastyczny uskrzydlony stwór z odkrytym biustem, o tułowiu
lwa(?) z cienkim esowatym ogonem, o łabędziej szyi i małej kobiecej główce z fantazyjną fryzurą ( lub nakryciem głowy). Wokół kręgu z chimerą(?) - 13 wachlarzowych pół z motywem białych i piaskowych
liściastych wolut akantowych na zielonym, kobaltowym lub 2-barwnym tle ,obrzeżonych przy krawędzi pasem 13 podłużnych pół z analogiczną dekoracją w układzie poziomym na barwnych tłach. Wokół
odwrocia kołnierza - dwa kręgi w kolorze błękitnym i wąski pasek żółto ugrowy pośrodku.
Forma i dekoracja ( motywy i kolorystyka) wskazują na ośrodek w Faenzy , jednak sposób dekoracji na odwrociu kołnierza i nietypowy, swobodnie malowany groteskowy stwór w kręgu lustra przemawiałyby
także za Montelupo, którego warsztaty nawiązywały do stylistyki i układu kompozycji na naczyniach z Faenzy.