Lot No.: 603
Para waz wschodnich z pokrywami, z pieskiem FO w zwieńczeniu, na drewnianych podstawkach
porcelana, farby emaliowe, naszkliwne; złocenia; wys. 63 cm,
Chiny, późny okres dynastii Qing, XIX/XX w.
estymacja: 16 000 - 23 000 zł
średnica brzuśca ca 36 cm, wylewu 22 cm; podstawki - drewno toczone, wys. 7 cm, średnica 39,5 cm.
Wazy na kolistych stopkach o konicznym kształcie. Korpusy owoidalne, a właściwie niemal kuliste, z cylindrycznym pierścieniem wokół wylewu. Pokrywy wysklepione kopulasto, z szerokim, płaskim
kołnierzem i zwieńczeniem w postaci złoconej figurki pieska Fo. Dekoracja „famille rose” malowana naszkliwnie farbami emaliowymi na białym tle. Powierzchnia brzuśców podzielona jest szerokimi pionowymi
pasami na rezerwy wypełnione wzorami kwiatowymi, z wyróżniającym się motywem ciemnoróżowych chryzantem; różnobarwne kwiaty i chryzantemy zdobią również same pasy. Podobnie dekorowane są
pokrywy rozdzielone kwiecistą wstęgą na dwie połowy. Na spodzie - sygnatury chińskie w prostokątnych kartuszach. Do waz dołączone drewniane podstawki w formie toczonych krążków na 4 nóżkach.