Mirosław MIRECKI (MIREM) (1926 - 1986)
Lot No.: 340
Natura i przedmioty w zieleni
olej, płótno, 50,5 x 60,5 cm; sygn. l. d.: Mirem 65;
na odwrocie napisy:1965/ NATURE ET LES OBJETS
na odwrocie napisy: 1965 / NATURE ET LES OBJETS
oraz: Mirem 6 Paris / (NATURE / EN VERT) / 50 x 61
Artysta w 1958 roku z przyjacielem Markiem Hłasko wyjechał do Paryża, gdzie uczestniczył w licznych wystawach i pozostał tu do końca życia. Mirosław Mirecki , przeciwnik rozgraniczania figuracji i abstrakcji w sztuce, opracował duchowo-wzrokową teorię widzenia, zwaną psychowizualizmem, w której proces twórczy oparty jest całkowicie na psychologii widzenia i polega na maksymalnym skupieniu uwagi na danym wycinku rzeczywistości i przetworzeniu wrażeń wzrokowych. Prezentowany obraz doskonale obrazuje założenia twórcze artysty. Kształty są wyraziste w centrum, zaś wokół niego obiekty tracą ostrość i konkretność. Mirecki malował głównie martwe natury, wnętrza, pejzaże.