olej, płótno, 170 x 260 cm (dyptyk); sygn. i dat. na odwrociu: L. Tarasewicz Värnänas 1985
olej, płótno, 170 x 260 cm (dyptyk);
sygn. i dat. na odwrociu: L. Tarasewicz Värnänas 1985
Obraz pochodzi z serii zainspirowanej kamienistym morskim wybrzeżem, malowanej w Varnänas, nadmorskiej miejscowości w Szwecji, gdzie Leon Tarasewicz wraz z Tomaszem Tatarczykiem, zaproszeni przez Pera Matsona odbyli plener od czerwca do sierpnia 1985 r. Artysta namalował tam cykl obrazów, który został pokazany na pierwszej wystawie Tarasewicza w Galerii Nordenhake w Malmö (17 I-II 1986). Od tego czasu zaistniała trwająca do dziś współpraca i przyjaźń artysty z Claesem Nordenhake, co zaowocowało szeregiem wystaw w jego galeriach w Malmö, Sztokholmie oraz obecnie w Berlinie.
Obraz reprodukowany i opisany w: Leon Tarasewicz, pod red. Joli Goli, Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej "Ślad". Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Warszawa 2007, s. 214; oraz na s. 40 fotografia z galerii Nordenhake w Malmö, z 1986 r. przedstawiająca artystę i marszanda na tle oferowanego obrazu.
Obraz pochodzi z kolekcji lidera grupy Roxette - Pera Gessle. Znajdował się w jego kolekcji od początku lat 90-tych. Dom Aukcyjny dysponuje pełną dokumentacją dotyczącą historii obrazu.