Lot No.: 821
Ikona - Nieoczekiwana Radość (Nieczajannaja Radost), w kiocie
tempera na desce, 25,5 x 20,5 cm;
Rosja, 2 poł. XIX w.
estymacja: 4 000 - 5 500 zł
tempera na desce, 25,5 x 20,5 cm; rama - drewno lipowe, gipsatura, złocenia; kiot - drewno
sosnowe, mahoń, szkło, 56,5 x 41 x 10 cm. Rosja, 2 poł. XIX w.
Z prawej strony obrazu wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku, zwróconej w lewo, ku modlącemu się na klęczkach grzesznikowi, na tle architektury świątynnej, z kolumną i kotarą.
U dołu z prawej - tekst pisany cyrylicą nawiązuje do historii złoczyńcy, który za sprawą wstawiennictwa Matki Boskiej dostąpił radości odpuszczenia grzechów. Maria w tej ikonie czczona jest jako patronka więźniów i nawróconych zbrodniarzy.
Wokół obrazu - ażurowa, złocona rama snycerska z motywem podwójnych, spiralnych kolumienek i stylizowanej winnej latorośli; w podłuczu u góry - półplastyczny kielich, krzyż i księga.
Skrzynka kiotu drewniana, zamknięta łukiem, od frontu - oszklone drzwiczki.