Andrzej ZWIERZCHOWSKI (ur. 1954)
Lot No.: 87
Pejzaż - przestrzenie, 2016
olej, płótno; 200 x 150 cm;
sygn. i dat. l. d.: ZA 2016
olej, płótno; 200 x 150 cm;
sygn. i dat. l. d.: ZA 2016;
na odwrocie, na blejtramie opisany: ANDRZEJ ZWIERZCHOWSKI - „PRZESTRZENIE” - 2016 - ol. / pł. 200 X 150 cm.
Przedstawiciel generacji malarzy debiutujących pod koniec lat 70. tuż przed wybuchem buntu społecznego „Solidarność”, który spowodował całkowitą przemianę dotychczas obowiązujących kodów kulturowych i politycznych schyłku PRL-u. W tej sytuacji nowe, wówczas debiutujące pokolenie malarzy, poszukiwało możliwości określenia na nowo źródeł inspiracji dla malarstwa i ustalenia możliwości wypowiadania się tym medium w obliczu gwałtownych zmian o znaczeniu historycznym. Jak się wydaje, twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego jest szczególnym tej sytuacji przykładem. Artysta ten, zachowując pełnię warsztatu malarskiego z całą jego atrakcyjnością i bujnością, był wszak uczniem Jacka Sienickiego, potrafił formą, znakiem, kolorem i gestem odnieść się do nowej sytuacji społecznej, politycznej , kulturowej. Urodził się w 1954 roku w Warszawie, Zwierzchowski jest absolwentem Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie studiował w latach 1974–1979. Dyplom zrealizował u Jacka Sienickiego. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Jest profesorem zwyczajnym.
5 000 zł