Lot No.: 1809
Kubek biesiadny
miedź złocona, grawerowana; wys. 18,2 cm, średnica podstawy 7,7 cm, wylewu 12 cm.
Europa Zachodnia, Niemcy?; XVIII w.
estymacja: 5 500 - 7 500 zł
Podstawa kolista, dno lekko wgłębione; korpus koniczny, z dwóch płatów blachy (widoczne spojenia boczne), rozchylony przy wylewie, z podwiniętą rurkowo krawędzią. Cała powierzchnia brzuśca dekorowana grawerunkiem: od frontu ozdobny kartusz z wiązanym monogramem w owalu, zwieńczony wazą z kwiatami; po bokach bogate labry z wijących się wstęg, liści akantu i winnej łozy; u dołu maska satyra. Z drugiej strony wpisana w owal postać nagiego Bachusa wspartego prawym ramieniem o beczkę, w lewej ręce trzymającego butlę; w górnym otoku kartusza napis: „Da libere bibi babsique carere”; w obramieniu u góry stylizowana muszla, wokoło rogi obfitości z kwiatami i fruktami, wstęgi przeplecione z winną latoroślą i akantem; u dołu maszkaron podtrzymujący w zębach chmielową szyszkę zawieszoną na festonach z drapowanej szarfy.