Lot No.: 1905
Bieliźniarka w stylu Ludwika Filipa
fornirowana wzorzystym mahoniem;
136 x 98,5 x 43,5 cm; Europa Środkowa, (Polska?), 2 poł. XIX w.
estymacja: 2 500 - 3 000 zł
Bieliźniarka o prostych bokach i froncie, ścięta na frontowych narożach, z szufladą u góry o lekko falistym licu analogicznym do kształtu blatu, całość zamykana dwuskrzydłowo, wsparta na toczonych nóżkach z przodu i graniastych z tyłu. We wnętrzu trzy półki.
Prezentowana szafka należy do typu wykorzystywanego głównie do przechowywania bielizny, stąd jej popularna nazwa - bieliźniarka. Meble te popularne były głównie w 2 poł. XIX i na pocz. XX wieku. Omawiany mebel nosi cechy stylu Ludwika Filipa rozpowszechnionego w Europie środkowej w 2 pol. XIX wieku. Całość wyklejona wzorzystą okleiną mahoniową. Po konserwacji.