Fabryka Lamp Naftowych BRUNNER, DITMAR, SCHNE
Lot No.: 820
Lampa naftowa z trzonem kolumnowym
onyks, brąz, mosiądz, szkło bezbarwne, przeźroczyste,
prasowane w formie, matowane, otrawiane; Warszawa, XIX/XX w.
estymacja: 4 200 - 5 600 zł
Zobacz pełne informacje
onyks, brąz, mosiądz, szkło bezbarwne, przeźroczyste, prasowane w formie, matowane, otrawiane;
wys. 80 cm, podstawa 15,7 x 15,7 cm, średnica klosza 24,7 cm; Warszawa, XIX/XX w.
Podstawa na planie kwadratu, dwuschodkowa, z zielonego onyksu, w oprawie z brązu, na 4 nóżkach.
Trzon kolumnowy, ujęty dołem pierścieniem z ukośnymi puklami rozdzielonymi perełką. W dolnej partii kolumny - reliefowa scena antycznych zaślubin, z parą nowożeńców i dwiema kapłankami: jedna niosąca amforę, druga sypiąca monety z rogu obfitości.
Wyżej trzon zdobiony spiralnie skręconymi puklami i pasami laurowej plecionki we wgłębieniach pomiędzy nimi. Pojemnik na naftę półkulisty, o fasetowanych ściankach, ze szkła przeźroczystego. Na pokrętle knota napis cyrylicą: „AKCJOWSZ. BRUNNER SZNEJDER / DITMAR / WARSZAWA”. Na wierzchu palnika - znak firmowy z uskrzydloną pochodnią i kołem. Klosz tulipanowy, z wytłaczaną dekoracją z czterema medalionami, w których umieszczony motyw stylizowanych słoneczników. Po bokach spływające wstęgi związane u góry w kokardę; na falistym kołnierzu - kwiaty słonecznika połączone wicią. Kominek opatrzony napisami: „Sch. & Ch.” oraz „PROMETHEUS” w kole. Rzadki, pięknie zachowany egzemplarz lampy wykonanej w firmie warszawskiej, założonej przez
wiedeńskich fabrykantów Rudolfa Ditmara i Braci Gustawa i Ferdynanda Brunnerów oraz Hugo Schneidera z Lipska. Mieściła się na Pradze przy ul. Szwedzkiej. Produkowała oprócz lamp naftowych, gazowych, a później także elektrycznych - kuchenki i piecyki naftowe.